Αργ. Κοπάνας: Παγιδευμένοι σε έναν «κυκεώνα» γραφειοκρατίας τόσο η Δ/νση Μεταφορών όσο και οι πολίτες!
Δαιδαλώδης και χρονοβόρα η διαδικασία χορήγησης, ανανέωσης, αντικατάστασης των εντύπων αδειών οδήγησης
Σε έναν κυκεώνα γραφειοκρατίας και εμπλεκόμενων διαφορετικών υπηρεσιών είναι «παγιδευμένοι» τόσο η Δ/νση Μεταφορών όσο βέβαια και οι πολίτες, υποστηρίζει ο Αντιπεριφερειάρχης Μεταφορών, Αργύρης Κοπάνας, κάνοντας λόγο για επιτακτική ανάγκη απλοποίησης της διαδικασίας, σε μια περίοδο μάλιστα δύσκολη και έλλειψης επαρκούς προσωπικού.
Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής μας Ενότητας, ενημερώνει ότι η όλη διαδικασία είναι δαιδαλώδης και χρονοβόρα διότι πλέον τα έντυπα οδήγησης δεν εκδίδονται από την Υπηρεσία της Π.Ε, αλλά από το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας (Διεύθυνση Διαβατηρίων) στην Αθήνα.
Η διαδικασία που ακολουθείται καθορίζεται από σχετική απόφαση του Υφυπουργού Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων (Φ.Ε.Κ. Β΄3056/2013) και είναι η εξής:
Η Υπηρεσία Μεταφορών & Επικοινωνιών, καταλήγει ο Αργύρης Κοπάνας, είναι ένας «κρίκος» στην όλη διαδικασία, η οποία πρέπει να απλοποιηθεί στο πλαίσιο της Διοικητικής Μεταρρύθμισης του Κράτους και που κατά καιρούς έχει αποτελέσει αντικείμενο σχετικών συζητήσεων από μέρους μας με τις αρμόδιες Υπηρεσίες και Υπουργεία.
Σε έναν κυκεώνα γραφειοκρατίας και εμπλεκόμενων διαφορετικών υπηρεσιών είναι «παγιδευμένοι» τόσο η Δ/νση Μεταφορών όσο βέβαια και οι πολίτες, υποστηρίζει ο Αντιπεριφερειάρχης Μεταφορών, Αργύρης Κοπάνας, κάνοντας λόγο για επιτακτική ανάγκη απλοποίησης της διαδικασίας, σε μια περίοδο μάλιστα δύσκολη και έλλειψης επαρκούς προσωπικού.
Συγκεκριμένα, ο Αργύρης Κοπάνας με αφορμή ερωτήματα πολιτών, που δέχεται στο γραφείο του αναφορικά με το χρόνο διεκπεραίωσης των υποθέσεών τους, σχετικά με τη χορήγηση, ανανέωση, αντικατάσταση των εντύπων αδειών οδήγησης, που κατέχουν από την αρμόδια Υπηρεσία
Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής μας Ενότητας, ενημερώνει ότι η όλη διαδικασία είναι δαιδαλώδης και χρονοβόρα διότι πλέον τα έντυπα οδήγησης δεν εκδίδονται από την Υπηρεσία της Π.Ε, αλλά από το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας (Διεύθυνση Διαβατηρίων) στην Αθήνα.
Η διαδικασία που ακολουθείται καθορίζεται από σχετική απόφαση του Υφυπουργού Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων (Φ.Ε.Κ. Β΄3056/2013) και είναι η εξής:
- Οι ενδιαφερόμενοι καταθέτουν αρχικά στη Διεύθυνση Μεταφορών & Επικοινωνιών του νομού, ή στα κατά τόπους Κ.Ε.Π., μία σειρά προβλεπόμενων δικαιολογητικών.
- Εάν ο ενδιαφερόμενος κατέχει και άδεια οδήγησης κατηγορίας ΑΜ (μοτοποδήλατο), που έχει εκδοθεί από την Τροχαία μέχρι και 18.01.2013, απαιτείται επί πλέον και η μεταφορά του σχετικού φακέλου του από την Υπηρεσία της Τροχαίας. Για το λόγο αυτό, η Υπηρεσία Μεταφορών & Επικοινωνιών ζητά, εγγράφως, από την Υπηρεσία της Τροχαίας την υπηρεσιακή μεταφορά του φακέλου του ενδιαφερομένου και επί πλέον σχετική βεβαίωση περί γνησιότητας του εντύπου της προς αντικατάσταση άδειας οδήγησης.
- Στη συνέχεια, η Υπηρεσία Μεταφορών & Επικοινωνιών προβαίνει σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες συσχετισμού των δικαιολογητικών και των φακέλων του ενδιαφερομένου και μετά την κατά το νόμο επεξεργασία του προβαίνει στην αποστολή των προβλεπόμενων εγγράφων στο Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας, στη Διεύθυνση Διαβατηρίων, στην Αθήνα, ώστε να εκδοθεί το έντυπο οδήγησης και το οποίο στη συνέχεια υπηρεσιακά αποστέλλεται πίσω στην Υπηρεσία για να αποδοθεί στον ενδιαφερόμενο πολίτη.
Η Υπηρεσία Μεταφορών & Επικοινωνιών, καταλήγει ο Αργύρης Κοπάνας, είναι ένας «κρίκος» στην όλη διαδικασία, η οποία πρέπει να απλοποιηθεί στο πλαίσιο της Διοικητικής Μεταρρύθμισης του Κράτους και που κατά καιρούς έχει αποτελέσει αντικείμενο σχετικών συζητήσεων από μέρους μας με τις αρμόδιες Υπηρεσίες και Υπουργεία.