H Μ. Χρυσοβελώνη για την άμεση αποπληρωμή των δεδουλευμένων των Ιατρών του ΠΕΔΥ Θεσσαλίας
Επιστολή στον Διοικητή της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας Θεσσαλίας κ. Ν. Αντωνίου, σχετικά με το εξαιρετικά σοβαρό ζήτημα που αφορά στην αποπληρωμή των δεδουλευμένων προς τους ιατρούς του ΠΕΔΥ, απέστειλε η Εκπρόσωπος των «Ανεξαρτήτων Ελλήνων», κα. Μαρίνα Χρυσοβελώνη.
Η κ. Χρυσοβελώνη με παρέμβασή της προς την 5η Υγειονομική Περιφέρεια Θεσσαλίας και συγκεκριμένα προς τον Διοικητή κ. Ν. Αντωνίου , ζητά να δοθεί άμεση λύση στο πρόβλημα που προέκυψε στην καταβολή των οφειλόμενων αμοιβών στο ιατρικό προσωπικό του ΠΕΔΥ και να προβεί άμεσα στις απαραίτητες ενέργειες ώστε άμεσα να αποδοθούν τα δεδουλευμένα προκειμένου να μην υπάρχει πλέον καμία ταλαιπωρία τόσο για τους ασφαλισμένους όσο και ως προς το οικονομικό πρόβλημα που έχει ανακύψει για τους ιατρούς.
Συγκεκριμένα στην επιστολή της η κ. Χρυσοβελώνη μεταξύ άλλων αναφέρει:
«Κατόπιν της ενημέρωσης που είχα τόσο από τον Ιατρικό Σύλλογο Μαγνησίας όσο και από τοπικά δημοσιεύματα πληροφορήθηκα για το πρόβλημα που έχει ανακύψει από τη μη καταβολή των δεδουλευμένων των Ιατρών του ΠΕΔΥ.
Συγκεκριμένα όπως μου γνωστοποιήθηκε , οι επικουρικοί γιατροί του ΠΕΔΥ από την πρώτη ημέρα ανάληψης των καθηκόντων τους δηλαδή από τον Ιανουάριο, παραμένουν απλήρωτοι ενώ ασχολούνται καθημερινά σε μονάδες υγείας εξυπηρετώντας εκατοντάδες ασφαλισμένους.
Όπως ήδη γνωρίζετε το πρόβλημά τους σας το έχουν ήδη γνωστοποιήσει με επιστολή, λόγω διαιώνισης των προβλημάτων εδώ και πέντε μήνες χωρίς να υπάρχει κανένα αποτέλεσμα , τη στιγμή που στις υπόλοιπες Υγειονομικές Περιφέρειες έχουν τακτοποιηθεί προ πολλού οι αντίστοιχες οφειλές.
Συνέπεια όλων αυτών είναι να υπάρχει μια έντονη δυσαρέσκεια στον ιατρικό κλάδο του ΠΕΔΥ και αυτό να δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο το ήδη δύσκολο έργο τους προς τους ασθενείς - ασφαλισμένους που θέλουν να εξυπηρετηθούν.
Παρακαλούμε όπως εξετάσετε το πρόβλημα που έχει ανακύψει με την εξόφληση των δεδουλευμένων των ιατρών του ΠΕΔΥ προκειμένου να αποφευχθεί άμεσα τόσο η ταλαιπωρία των ασθενών που καθημερινά κατακλύζουν τους ιατρικούς χώρους όσο και το οικονομικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι ιατροί από την όλη γραφειοκρατική καθυστέρηση».
Η κ. Χρυσοβελώνη με παρέμβασή της προς την 5η Υγειονομική Περιφέρεια Θεσσαλίας και συγκεκριμένα προς τον Διοικητή κ. Ν. Αντωνίου , ζητά να δοθεί άμεση λύση στο πρόβλημα που προέκυψε στην καταβολή των οφειλόμενων αμοιβών στο ιατρικό προσωπικό του ΠΕΔΥ και να προβεί άμεσα στις απαραίτητες ενέργειες ώστε άμεσα να αποδοθούν τα δεδουλευμένα προκειμένου να μην υπάρχει πλέον καμία ταλαιπωρία τόσο για τους ασφαλισμένους όσο και ως προς το οικονομικό πρόβλημα που έχει ανακύψει για τους ιατρούς.
Συγκεκριμένα στην επιστολή της η κ. Χρυσοβελώνη μεταξύ άλλων αναφέρει:
«Κατόπιν της ενημέρωσης που είχα τόσο από τον Ιατρικό Σύλλογο Μαγνησίας όσο και από τοπικά δημοσιεύματα πληροφορήθηκα για το πρόβλημα που έχει ανακύψει από τη μη καταβολή των δεδουλευμένων των Ιατρών του ΠΕΔΥ.
Συγκεκριμένα όπως μου γνωστοποιήθηκε , οι επικουρικοί γιατροί του ΠΕΔΥ από την πρώτη ημέρα ανάληψης των καθηκόντων τους δηλαδή από τον Ιανουάριο, παραμένουν απλήρωτοι ενώ ασχολούνται καθημερινά σε μονάδες υγείας εξυπηρετώντας εκατοντάδες ασφαλισμένους.
Όπως ήδη γνωρίζετε το πρόβλημά τους σας το έχουν ήδη γνωστοποιήσει με επιστολή, λόγω διαιώνισης των προβλημάτων εδώ και πέντε μήνες χωρίς να υπάρχει κανένα αποτέλεσμα , τη στιγμή που στις υπόλοιπες Υγειονομικές Περιφέρειες έχουν τακτοποιηθεί προ πολλού οι αντίστοιχες οφειλές.
Συνέπεια όλων αυτών είναι να υπάρχει μια έντονη δυσαρέσκεια στον ιατρικό κλάδο του ΠΕΔΥ και αυτό να δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο το ήδη δύσκολο έργο τους προς τους ασθενείς - ασφαλισμένους που θέλουν να εξυπηρετηθούν.
Παρακαλούμε όπως εξετάσετε το πρόβλημα που έχει ανακύψει με την εξόφληση των δεδουλευμένων των ιατρών του ΠΕΔΥ προκειμένου να αποφευχθεί άμεσα τόσο η ταλαιπωρία των ασθενών που καθημερινά κατακλύζουν τους ιατρικούς χώρους όσο και το οικονομικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι ιατροί από την όλη γραφειοκρατική καθυστέρηση».